سرگرمی و دانلود آهنگ و فیلم اپتیمال،اخبار جدید علمی سیاسی فرهنگی ورزشی،سایت سرگرمی،سایت تصویر،عکس عاشقانه،عکس دختر،اس ام اس،عکس بازیگران،دانلود موزیک،دانلود آلبوم،دانلود آهنگ با لینک مستقیم

معاون قضایی دادستان کل کشور: فیلتر تلگرام دائمی هست

مجله اینترنتی ندا آنلاین:

فیلتر تلگرام دائمی هست

معاون قضایی دادستان کل کشور با انتشار متنی تاکید کرد که تلگرام به هیچ وجه رفع فیلتر نخواهد شد.

بعد از اغتشاشات دی ماه ۹۶ فیلتر تلگرام بطور جدی مورد بررسی قرار گرفت

معاون قضایی دادستان کل کشور با انتشار متنی تاکید کرد که تلگرام به هیچ وجه رفع فیلتر نخواهد شد. متن پیام منتشر شده در کانال اطلاع رسانی عبدالصمد خرم آبادی در پیام رسان سروش بشرح زیر هست:

“پاسخ خرم آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور به ۸ سوال مطرح شده از ناحیه خبرنگاران

– سوال ۱: گفته می‌شود دستوری که قوه قضاییه در خصوص تلگرام صادر کرده غیرقانونی بوده و چنین اموری جزء اختیارات قوه قضاییه نیست. آیا اینطور هست؟

ج: دستور قضایی مربوط به پیام رسان تلگرام هم از نظر ماهوی و هم شکلی کاملا منطبق با قانون بوده و در چارچوب اختیارات قانونی هست.

این دستور در اجرای نص صریح مواد ۷۴۹ و ۷۵۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات صادر شده هست. به موجب مواد قانونی مذکور چنانچه ارائه دهندگان خدمات اینترنتی عمدا به وظیفه قانونی خود دائر بر ممانعت از دسترسی به محتوای مجرمانه عمل نکنند باید از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

تلگرام یک سامانه ارائه دهنده خدمات اینترنتی هست که هزاران کانال دارای محتوای مجرمانه در بستر آن فعالیت می‌کنند و مدیر تلگرام عمدا به دستور‌های قضایی دائر بر حذف محتوای مجرمانه عمل نکرده هست. بنا بر این دستور جلوگیری از فعالیت تلگرام در ایران یک تکلیف قانونی برای قاضی رسیدگی کننده به پرونده بوده و این پیام رسان بر اساس نص صریح قانون فیلتر شده هست

– سوال ۲: برخی از سیاسیون و حقوقدانان مدعی شده‌اند، چون جُرمی صورت نگرفته، دادسرا چنین اختیاری نداشته هست. برخی نیز می‌گویند چنین تصمیم بزرگی نباید توسط قوه قضاییه اتخاذ شود. نظر شما چیست؟

ج.: علت طرح برخی از این شبهات عدم اطلاع از وضعیت فضای مجازی و هزاران جرم ارتکاب یافته و پرونده مطروحه مرتبط با تلگرام و مدیر تلگرام هست و برخی دیگر از شبهات ناشی از عدم آشنایی با مقررات آیین دادرسی هست و یا ناشی از نگاه سیاسی به مسائل حقوقی هست. گاهی نگاه سیاسی به مسائل حقوقی باعث می‌شود که حتی یک حقوقدان هم برای حفظ منافع سیاسی خود در مقابل منصوصات قانونی بایستد.

داشتن اختیارات وسیع قانونی مختص قضات ایران نیست. در اکثر کشور‌های جهان اختیارات وسیعی به قضات داده شده هست. به عنوان نمونه اخیرا در آمریکا یک قاضی دستور رئیس جمهور در مورد اتباع خارجی را ابطال کرد، ولی کسی در صحت دستور یا حدود اختیار قاضی آمریکایی تشکیک نکرد. در روسیه نیز چند روز پیش دستور فیلتر تلگرام را دستگاه قضایی صادر کرد و بدون هیچ شبه‌ای بلافاصله اجرا شد.

– سوال ۳: شورای عالی فضای مجازی در خصوص فیلتر تلگرام چه تصمیمی گرفته بود؟ آیا هم نظر با قوه قضاییه بود یا مخالف فیلترینگ بود؟

ج: دستگاه قضایی عضو شورای عالی فضای مجازی هست وصد در صد با آن شورا هماهنگ هست و در اجرای سیاست‌های کلی تعیین شده توسط آن شورا اقدام به صدور دستور مسدود سازی تلگرام کرده هست.

ترتیب کار به این صورت بوده که بعد از اغتشاشات دی ماه ۹۶ در یکی از جلسات شورای عالی فضای مجازی موضوع مسدود سازی تلگرام بطور جدی مورد بررسی قرار گرفته بود. اما با توجه به اینکه شورا مرجع صدور دستور مسدود سازی نیست و مراجع قانونی خاص دیگری غیر از شورا متولی امر فیلترینگ هستند، لذا در آن جلسه شورا راسا دستور فیلتر صادر نکرد اماهمه اعضاء بر ضرورت اتخاذ تصمیم در خصوص فیلتر تلگرام ظرف چند ماه آینده تاکید کرده بودند.

– سوال ۴: در چند هفته اخیر هماهنگی خوبی بین همه دستگاه‌های کشور از جمله قوای سه گانه دیده می‌شد و این تصور بود که همه مسئولان کشور در زمینه مدیریت معضل تلگرام به یک برنامه هماهنگ رسیده بودند و قرار هست این تصمیم سر موقع و با رضایت همه اجرا شود؛ چرا به صورت ناگهانی و توسط قوه قضاییه و به طور مستقل اجرا شد؟

ج: هماهنگی بین نهاد‌ها همیشه وجود داشته و این هماهنگی ناشی از تصمیم شورای عالی فضای مجازی هست. آن شورا در جلسه اوایل بهمن ۹۶ نهاد‌های عضو را مکلف کرده بود که هریک در چارچوب وظایف قانونی خود ظرف مدت حدود سه ماه زمینه تقویت پیام رسان‌های داخلی و مهاجرت از پیام رسا‌های خارجی به داخلی و درنهایت فیلتر تلگرام را فراهم نمایند.

در اجرای تصمیم آن شورا جلسات کارشناسی متعددی با حضور رئیس مرکز ملی فضای مجازی نماینده رئیس جمهور و معاونین وزرا و معاونین سایر نهاد‌های عضو شورای عالی فضای مجازی و اعضای حقیقی آن شورا تشکیل شد و در آن جلسات نیز که هماهنگی کامل بین همه نهاد‌ها وجود داشت بالاتفاق بر ضرورت فیلتر تلگرام تاکید شد و همه نهاد‌ها از جمله وزارت ارتباطات پذیرفتند زمینه اتخاذ تصمیم فیلترینگ را فراهم کنند؛ بنابراین همیشه هماهنگی وجود داشته و هیچ اختلاف نظرسازمانی در این مورد بین نهاد‌ها وجود نداشته و ندارد.

بنده در تمام این جلسات کارشناسی حضور داشته ام و صورتجلسه‌های مربوط به این تصمیمات توسط مرکز ملی برای دادستانی کل ارسال شده هست.

بعد از این هماهنگی‌ها نظرات کارشناسی همه نهاد‌ها به دادسرای تهران ارسال و قاضی پرونده با توجه به شکایات فراوانی که از مدیر پیام رسان تلگرام شده بود بادر نظر گرفتن نظریات کارشناسی واصله دستور مسدود سازی تلگرام را صادر کرد؛ بنابراین هیچ اختلاف نظر کارشناسی بین بدنه نهاد‌ها در خصوص فیلترتلگرام وجود نداشته و ندارد ودستور مسدود سازی فیلتر تلگرام علیرغم اینکه یک تصمیم قضایی صرف هست، ولی نتیجه چند ماه کار و تلاش و هماهنگی بین نهاد‌های مختلف هست. اگر مشاهده می‌کنید که برخی از مسئولین گاهی نظر مخالفی در فضای مجازی ابراز می‌کنند این نظر شخصی آن‌ها هست که متاثر از مسائل سیاسی هست. آنچه در عمل و در عرصه حقوقی اتفاق می‌افتد چیز دیگری هست که همه بدان پایبند هستند.

– سوال ۵- مرجع قانونی فیلترینگ کدام نهاد هست؟

به موجب نص صریح ماده ۷۴۹ قانون مجازات اسلامی مرجع قانونی فیلترینگ در مواردی که شکایتی وجود دارد دستگاه قضایی هست و قاضی پرونده باید تصمیم بگیرد و در سایر موارد کارگروه تعیین مصادیق هست. در مورد تلگرام هم، چون شکایات زیادی واصل شده بود لذا قاضی تصمیم گرفت. البته پرونده تلگرام مفتوح هست و ممکن هست قاضی دستور جلب مدیر تلگرام را به اتهام همکاری آگاهانه با مدیران کانال‌هایی که اعمال تروریستی را ترویج می‌کردند صادر نماید. در این صورت این روند منجر به استرداد قضایی وی نیز خواهد شد.

– سوال ۶ -رئیس جهمور در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده: دستور فیلتر تلگرام مغایر با استقلال، آزادی و دموکراسی هست. آیا اینطور هست؟

ج: تلگرام استقلال کشور در فضای مجازی را کاملا مخدوش کرده بود و قطع ید تلگرام از ایران نه تنها با منطق و مفهوم واژه استقلال مغایرتی ندارد بلکه این امر استقلال را به کشور برگردانده هست. عدم استقلال کشور در فضای مجازی و وابستگی به تلگرام به جایی رسیده بود که یکی از وزرا در مقطعی از مدیر تلگرام درخواست می‌کند که فلان کانال تروریستی را در فضای کشور ما مسدود کند. ولی او با رد این در خواست به مقام عالی دولتی کشورما بی احترامی می‌کند! این بی‌احترامی انسان به یاد وضعیت کشور در زمان پادشاهان قاجار و رفتار متکبرانه بیگانگان با دولت مردان آن زمان می‌اندازد.

دستور قضایی مربوط به مسدود سازی تلگرام یکی از معدود دستورات قضایی هست که استقلال از دست رفته کشور در فضای مجازی را اعاده کرد و این دستور قضایی باعث افتخار قوه قضائیه و کشور هست.

– سوال ۷- بر خلاف دستور صریح قوه قضاییه، فیلترینگ به طور کامل اجرا نشده و هنوز از طریق بعضی از فیلترشکن‌ها قابل دسترسی هست. علت این موضوع چیست؟ آیا قراراست در همین حد باشد یا به مرور کامل خواهد شد؟

ج: همه نهاد‌ها تلاش خود را برای اجرای کامل دستور قضایی فیلتر تلگرام و مهاجرت آرام مردم از تلگرام به پیام رسان‌های داخلی بکار گرفته اند.

دسترسی به تگرام از طریق فیلتر شکن‌ها ناشی ازضعف سامانه‌های کشور نیست بلکه ناشی از برنامه‌ها و سیاست‌های از پیش تعیین شده هست. مهاجرت باید آرام انجام شود تا مردم آسیب نبینند.

مبارزه با فیلتر شکن‌ها به تناسب افزایش قابلیت و ظرفیت پیام رسان‌های داخلی انجام می‌شود. مردم استقبال بسیار خوبی از پیام رسان‌های داخلی داشته اند. مهاجرت مردم موفقت آمیز ارزیابی شده هست. تاکنون قریب به ۲۵ میلیون نفر در پیامرسان‌های داخلی ثبت نام کرده اند. فقط سروش حدود ده و نیم میلیون عضو دارد میلیون‌ها نفر از آن‌ها هر روز فعالیت دارند. به نوبه خود از مردم شریف کشورمان بابت این مهاجرت مبارک تشکر می‌کنم.

– سوال ۸ – برخی می‌گویند این فیلترینگ موقت هست. آیا درست هست یا این فیلترینگ قطعی هست و باید با قدرت ادامه پیدا کند؟

ج؛ به این شایعات که فیلترینگ تلگرام موقت هست توجه نکنید. فیلتر تلگرام دائمی و قطعی هست. به حول و قوه الهی کشور ایران در فضای مجازی مستقل خواهد شد و ارتباطات مردم در این فضا هم از نظر سرعت و هم کیفیت و کمیت نسبت به گذشته افزایش خواهد داشت وتلگرام و سایر پایگاه‌های اینترنتی که قوانین کشور را نادیده گرفته اند هیچ جایی در آینده فضای مجازی کشور نخواهند داشت و انشالله استقلال و حاکمیت ملی در فضای مجازی تثبیت خواهد شد» لذا تلگرام به هیچ وجه رفع فیلتر نخواهد شد.

گردآوری: گروه خبر ندا آنلاین
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 14
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.